Opinia prawna mec.Damiana Sucholewskiego w sprawie głosowania nad ustawą "kagańcową" w Sejmie
Na obecnym posiedzeniu Sejmu RP będzie rozpatrywany projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Druk nr 69).
Jeżeli Sejm przyjmie ustawę w takim kształcie jak została ona uchwalona przed odrzuceniem przez Senat, to będzie to miało wpływ na rozpatrywanie spraw dotyczących emerytur mundurowych. Projekt ustawy zawiera przepis art. 107. § 1 ust. 1 zgodnie, z którym sędzia odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia służbowe (dyscyplinarne), w szczególności za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa, w tym odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Dotychczas sądy w obliczu kryzysu Trybunału Konstytucyjnego coraz częściej stawały na stanowisku, że obowiązek kierowania pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego nie ma charakteru bezwzględnego, a w oczywistych sytuacjach sądy mogą odmawiać stosowania przepisów, które uważają za niekonstytucyjne lub niezgodne z przepisami prawa międzynarodowego.
Przywołany przepis, jeśli znajdzie się w ustawie wprowadzi bezwzględny nakaz kierowania spraw do Trybunału Konstytucyjnego i tym samym spowoduje wieloletnie oczekiwanie na jego orzeczenie. Faktycznie zakończy to debatę o możliwości stosowania przez sądy rozproszonej kontroli konstytucyjności.
W praktyce może to również oznaczać zablokowanie składania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.