Reklama

Dziewiąta wycieczka emerytów lubaczowskich

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W tym roku emeryci z Koła SEiRP w Lubaczowie wybrali się na wycieczkę autokarową w dniach 24-30 maja 2018 r. do Buska Zdroju i w Góry Świętokrzyskie.

Za bazę obrano hotel "Gromada" w Busku a każdy dzień zwiedzania obiektów przez grupę emerytów został skrupulatnie zaplanowany wraz z przewodnikiem świętokrzyskim Panem Rafałem Kliś.
Trzeba przyznać, że opracowany harmonogram był ambitny a zarazem wymagający i trudny do zrealizowania przez niektórych uczestników wycieczki.
W pierwszym dniu w drodze do celu, rozpoczęto zwiedzanie urokliwego Sandomierza od zamku, wąwozu Królowej Jadwigi, katedry i kościoła św. Jakuba, poprzez Ucho Igielne, Bramę Opatowską, kończąc na podziemnej trasie turystycznej. Podczas krótkiej przerwy na rynku sandomierskim można było podziwiać obiekty i ulice po których niczym "kolarz przełajowy" na rowerze pokonuje je ks. Mateusz Migrodzki w filmie "Ojciec Mateusz" . Po wyjeździe z Sandomierza zatrzymaliśmy się w Ujazdzie, obok ruin zamku Krzyżtopór. Wielkość budowli, jej rozmiary pod i naziemne wywarły wielkie wrażenie na zwiedzających.

Po zakwaterowaniu się w wyśmienitych warunkach i popróbowaniu oferowanych "smakołyków" hotelu "Gromada" przygotowano się do drugiego dnia zwiedzania. Rozpoczęto go od spaceru pięknym deptakiem, ulicami miasta, alejkami starego i nowego parku, podziwiając urokliwe zabudowania, sanatoria świadczące swe usługi na rzecz kuracjuszy, porządek oraz kulturę na każdym kroku. W najmniejszym w Polsce mieście Wiślica liczącym 504 mieszkańców zwiedzono Dom Długosza, kościół i muzeum. Do ciekawostek w tym dniu należał także prywatny jedno hektarowy "ogród na roztajach" w Młodzawach. W rozmowie z właścicielem można było zauważyć jego oddanie i zaangażowanie w utrzymaniu i prowadzeniu ogrodu przez okres 25 lat. Na pytanie, czego używa do plewienia chwastów, stwierdził on, że niezastąpione narzędziem jest dwunożna istota o unikalnej nazwie "babohakaj".

W trzecim dniu piękno zamku w Chęcienach, Podzamcza Chęcińskiego, Pałacu Starostów wraz z urokliwymi ogrodami zdecydowanie przesłoniła swymi wdziękami Jaskinia Raj.
Do jaskini wejście prowadzi przez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i "pola ryżowe".

W kolejnych dniach zwiedzano rezerwat Kadzielnia, Katedrę, Rynek i park miejski w Kielcach. W leśnictwie Bartków k. Zagańska wycieczkowicze podziwiali walory jednego z najstarszych dębów w Polsce "Dąb Bartek" pomnik przyrody, obwód pnia przy ziemi wynosi około 13,4 m a wysokość około 30 m.
W Świętokrzyskim Parku Narodowym pokonano drogę na Święty Krzyż. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie w swej ekspozycji przedstawiło okazy minerałów i skamielin pochodzące zarówno z Polski, jak i całego świata. Wśród minerałów pochodzenia rodzimego znajdują się m.in. waryscyty, wavellity, kalcyty, aragonity, malachity oraz gagat. Do najrzadszych okazów prezentowanych w muzeum należą: krokoit, cornetyt, neptunit, benitoit, fluorokanilonit oraz 3 karatowy kryształ diamentu.

W drodze powrotnej ostatniego dnia wycieczki zwiedzono mury obronne, bramę krakowską, zamek i kościół w Szydłowie.
Natomiast w Kurozwękach pałac i lochy pałacowe. Atrakcją było safari uczestników wycieczki z bizonami. Bezpośredni kontakt z osobnikami ważącymi od 700 do 1200 kg robił wrażenie na zwiedzających.


Mimo napiętego harmonogramu, upalnej pogody nie zabrakło czasu na wieczorne grillowanie i zabawę.
Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Nie zabrakło rozważań, jaki kierunek obrać w przyszłym roku, ponieważ obszar do zwiedzania na terenie kraju znacznie się zawężył.


Tekst i Foto: Marek Kisz

2018_lubaczow_busko 001
2018_lubaczow_busko 002
2018_lubaczow_busko 003
2018_lubaczow_busko 004
2018_lubaczow_busko 005
2018_lubaczow_busko 006
2018_lubaczow_busko 007
2018_lubaczow_busko 008
2018_lubaczow_busko 009
2018_lubaczow_busko 010
2018_lubaczow_busko 011
2018_lubaczow_busko 012
2018_lubaczow_busko 013