Realizując postulaty członków koła Zarząd SEiRP w Tarnobrzegu zorganizował w dniu 20 listopada 2015 roku zabawę Andrzejkową w restauracji "Sonata" na koszt uczestników.
W zabawie uczestniczyli emeryci i renciści policyjni wraz z członkami rodzin, oraz zaprzyjaźnieni z kołem czynni funkcjonariusze policji, łącznie 74 osoby. Czas zabawy był zbieżny z rocznicami zawarcia związków małżeńskich przez uczestników zabawy a byli to:
-Joanna i Adam Kaniosowie-40 lat pożycia małżeńskiego (rubinowe gody)
-Maria i Stanisław Czachurscy-60 lat pożycia małżeńskiego (diamentowe gody)
Uczestnicy zabawy z własnej inicjatywy zgotowali tym dwom parom niespodziankę składając życzenia długich lat życia w zdrowiu i zgody w związkach małżeńskich, oraz wręczyli kosze ze słodyczami, zaś orkiestra zagrała sto lat, które również odśpiewano.
Zabawa przebiegała w miłej koleżeńskiej atmosferze do późnych godzin nocnych.
Rocznicowe Echo
Zarząd tarnobrzeskiego koła SEiRP zaprosił na spotkanie grono osób, które aktywnie uczestniczyło w realizacji zadań związanych z obchodami 25 rocznicy powołania i funkcjonowania SEiRP. Znaleźli się w nim członkowie lokalnego Komitetu obchodów rocznicy z jego przewodniczącym Tadeuszem Woźniakiem, osoby niebędące członkami Stowarzyszenia ale wspierające poczynania Rocznicowe oraz członkowie organizacji pełniącej w niej różne funkcje statutowe.
Prezes zarządu koła Stanisław Czachurski otwierając spotkanie przywitał zebranych w tym gości w osobach: V-ce prezesa podkarpackiego ZW SEiRP Tadeusza Kagana, Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji Zbigniewa Brzyszcza, szefa Tarnobrzeskiego Banku Żywności Czesława Łuszczkiego.
Wszystkim zaproszonym osobom wyraził szacunek, uznanie i podziękowanie za to co uczynili dla dobra organizacji i całego jej środowiska emeryckiego. W zwięzłym zarysie przypomniał niektóre założenia programu obchodów w tym najbardziej udanie zrealizowane elementy, które na długo zakotwiczą się w zbiorowej, środowiskowej pamięci oraz które przekładają się na umacnianie więzi organizacyjnej. Wyraził przekonanie, że osiągnięte efekty Rocznicowe będą także zachętą w bieżącej realizacji zadań programowo-statutowych. Z dumą podkreślił, że koło funkcjonuje od początku narodzin Stowarzyszenia przy których było dwóch współzałożycieli z Tarnobrzega, a to jako Podkarpacką kolebkę zobowiązuje do dalszego, aktywnego tworzenia niezafałszowanej historii emeryckiej organizacji.
Swobodna atmosfera spotkania, wytworzona w wydzielonym pomieszczeniu lokalu gastronomicznego, w przeciwieństwie do jazgotu w przestrzeni publicznej o aktualnej sytuacji w kraju, sprzyjała formułowaniu wielorakich opinii o roli i funkcjonowaniu stowarzyszenia. Najbardziej z pośród nich godne zapamiętania i refleksji były poglądy wyrażane przez gości z poza środowiska emeryckiego. Jeden z nich wyrażał podziw i uznanie dla zdolności integracyjnej środowiska, organizacyjnej, aktywności społecznej wewnątrz i na zewnątrz koła. Wreszcie przykładna wola pomagania w miarę możliwości w sprawach codziennego życia w tym kolegom, którzy takowego wymagają. Inny wywód skupiony został wobec osób drugiego końca ludzkiego życia, których jest wiele w środowiskach emeryckich i których przybywa. Przywołując dane liczbowe wskazał, że w Polsce żyje ponad 8,5 mln osób powyżej 60 roku życia i jest to potężny-28% elektorat-uprawniony do głosowania, a pomimo to żadna partia polityczna nie dba o tę grupę wiekową. W szczególności chodzi o ludzi w podeszłym wieku, ograniczonych lub nawet nie zdolnych zdrowotnie do samodzielnego funkcjonowania. Formalnie istnieją w systemie opiekuńczym służby, które powinny tymi ludźmi się zajmować, jest nawet stosowny program rządowy lecz rzeczywistość jest taka jaka jest. Stowarzyszenie - Jubilat, podobnie jak inne organizacje emeryckie nie może pełnić roli opiekuna i przewodnika tych osób, gdyż niema realnych możliwości prawnych, finansowych, medycznych. Ale te wszystkie organizacje, funkcjonujące w zasięgu krajowym mogą i powinny domagać się od rządzących naprawy niewydolnego systemu pomocowego. Trwa oczekiwanie potrzebujących wsparcia, która z nich zapoczątkuje stosowne zabiegi. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy otrzymali od organizatora okolicznościowe, skromne upominki, umacniające pamięć o Ćwierćwieczu życia stowarzyszenia.
Autor tekstu: Stanisław Czachurski i Bronisław Zimny
Zdjęcia: Wiesław Wolak