Reklama
Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów
Biuletyn Informacyjny SEiRP
Odwiedzający stronę on-line
Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj44
Wczoraj59
Wizyt w tygodniu427
Wizyt w miesiącu875
Łącznie wizyt153208

Dzisiaj jest: Piątek
13 Grudnia 2024
Imieniny obchodzą
Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.
Zodiak: Strzelec

Artykuły archiwalne 2016

Rocznica wyzwolenia Rzeszowa

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Minęła 72. rocznica wyzwolenia Rzeszowa z niemal pięcioletniego koszmaru okupacji hitlerowskiej.

Po przełamaniu, bez większych trudności, 23 lipca 1944 roku w Ubieszynie koło Sieniawy niemieckiej obrony na Sanie, wojska I Frontu Ukraińskiego i I Armii Wojska Polskiego ruszyły na zachód. Niemcy nie przygotowywali się do obrony miasta, gdyż było to z punktu widzenia wojskowego nierealne. Jednak rzeszowianie, pełni obaw i strachu, zaczęli kryć się, gdzie tylko się dało. Nad ranem 2 sierpnia oddziały radzieckie wkroczyły do miasta, wywołując powszechną euforię mieszkańców.
Własnie 2 sierpnia, dokładnie 72 lata po tych wydarzeniach, grupa mieszkańców miasta, z inspiracji lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, spotkała się pod pomnikiem Zwycięstwa dla uczczenia tej rocznicy. Całość prowadził Jerzy Filipek, zaś wystąpienie rocznicowe wygłosił przewodniczący RW SLD Wiesław Buż. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Nie zapomniano także o odwiedzinach na Cmentarzu Wojennym w Wilkowyi.

rocznica wyzwolenia rzeszowa

 

 

W spotkaniu tym wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w osobach: Wiktor Kowal, Mieczysław Czerwonka, Bolesław Pezdan, Jan Zaforemski i Teresa Kowal, którzy są również działaczami Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP Wiktor Kowal złożył pod pomnikiem od Stowarzyszenia wiązankę kwiatów.

 

 

 

 

Autor: Bogusław Trzpit

 

Środowiskowa integracja

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Sierpniowa sobota 2016 roku zapisała się nie tylko w pamięci tarnobrzeskich członków SEiRP jako dzień pogłębionej refleksji oraz integracji emerytów i rencistów policyjnych ze środowiskiem czynnych funkcjonariuszy policji. Zarządy ogniw organizacyjnych, a to IPA, NSZZP oraz SEiRP postanowiły zorganizować spotkanie w celu określenia i wdrożenia do praktyki niektórych zamierzeń w sferze życia publicznego oraz socjalnorozrywkowego. Rozważaniom sprzyjało miejsce spotkania, które odbyło się w obiektach zaplecza logistycznego Nadwiślańskiego Koła Polskiego Związku Łowieckiego.

                Prezes zarządu koła SEiRP Stanisław Czachurski po otwarciu zebrania i określenia jego celu przywitał gości: zastępcę komendanta miejskiego Policji nadkomisarza Marka Pietrykowskiego, oraz rzeczniczkę prasową podinspektor Beatę Jędrzejewską Wrona, przewodniczącego ZW NSZZP w Rzeszowie Józefa Bąka wraz z towarzyszącą mu szefową lokalnego ogniwa związkowego Marzeną Sajbot, przewodniczącego koła IPA Marka Gajdę, Szefostwo Podkarpackiego ZW SEiRP w osobach Wiktora Kowala, Tadeusza Kagana, Stefani Rosińskiej oraz Ireny Kozak.

                Miłym akcentem było wręczenie uhonorowań osobom wyróżniającym się w środowiskowej działalności. Z rąk Prezesów ZW SEiRP oraz Koła wyróżnienia odebrali;

Odznakę Za Wybitne Osiągnięcia dla SEiRP - Emil Janeczko, Stefan Staniec oraz Wiesław Wolak.

Odznakę Za Zasługi z Dyplomem - Beata Jędrzejewska-Wrona i Józef Nowak.

Dyplom Uznania Nadany przez ZG SEiRP - trzy osoby w tym jedna kobieta,

nadany przez ZW w Rzeszowie - siedem osób w tym trzy kobiety.

Pamiątkowe listy od Zarządu Koła - wręczono osiemnastu nowym Weteranom Policyjnym w tym sześciu paniom.

                W imieniu wyróżnionych podziękowała żona emeryta policyjnego Bożena Tryka, oznajmiając, że uhonorowanie odebrała nie tyle w poczuciu dotychczasowej aktywnej działalności na rzecz środowiska emeryckiego ile z myślą i przekonaniem dalszego zaangażowania zważywszy rosnące, wielokierunkowe rozwarstwione i podzielone na sorty polskie społeczeństwo w tym ludzi związanych w przeszłości i teraźniejszości z resortem spraw wewnętrznych.

                Prowadzący spotkanie  Prezes Zarządu Koła SEiRP w swoim wystąpieniu, wolnym od podtekstów politycznych odniósł się między innymi do zamiarów rządzących państwem w sprawie zmiany systemu emerytalno-rentowego, obejmującego byłych funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych. Zwrócił uwagę na werwę poczynań i przewidywane skutki tej reformy dla rodzin omawianej grupy społecznej, zaawansowany wiek, świadczeniobiorców, ich stan zdrowia. Dodał, że propaganda poprzedzająca procedury legislacyjne uzasadnia planowane zmiany wysokością pobieranych świadczeń, tylko tyle, że takie twierdzenie można chyba odnieść wyłącznie do małej grupy generałów, zwłaszcza tych, którzy odeszli ze służby po 1990 roku, milczy się natomiast o tysiącach "robali" z podstawowych stanowisk wykonawczych, z których już wielu emerytów po uszczupleniu im już chleba po latach służby kwalifikuje się prawnie i ekonomicznie do korzystania z dobrodziejstw Banku Żywnościowego. Wielu z nich jest już świadczeniobiorcami. Przypomniał niektóre tego roczne poczynania koła oraz zamiary. Między innymi zaawansowane przygotowania do zagranicznej wycieczki z udziałem emerytów policyjnych i ich rodzin oraz członków z rodzinami organizacji współpracujących ze SEiRP.

                Prezes Wiktor Kowal wyrażając uznanie organizatorom spotkania dostrzegł w nim wspólnotę interesów, przybliżył zebranym etap prac nad zmianami statutu Stowarzyszenia oraz niektóre założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym emerytów i rencistów byłych funkcjonariuszy MSW. Określił ją - w oparciu o jej uzasadnienie jako  dotkliwie restrykcyjną z wielu podstawowych w tym prawnych punktów widzenia, zarzucającą dzisiejszym emerytom złe intencje działań w czasie służby, zwłaszcza tym, którzy ją zakończyli przed 1990 rokiem dodał, że polskie projektowane rozwiązania ustawowe nie są znane w żadnym innym postkomunistycznym kraju.

                Z zainteresowaniem wysłuchano również informacji Stefani Rosińskiej z obszaru socjalnego, zwłaszcza lecznictwa w tym sanatoryjnego oraz starań o zapomogi finansowe. Zwróciła uwagę na potrzebę staranności przy zgromadzeniu dokumentacji na podstawie której stosowna komisja opiniuje prośby i wnioski zainteresowanych.

                Druga część spotkania przy poczęstunku i muzyce, w atmosferze oderwania od codziennej rzeczywistości trwała do późnej nocy. Mimo innych okoliczności nie była ona wolna od mnogości pytań, odpowiedzi oraz wypowiedzi głęboko refleksyjnych, czyniąc ją nie mniej interesującą od pierwszej.

tbg2016_396
tbg2016_397
tbg2016_398
tbg2016_399
tbg2016_400
tbg2016_401
tbg2016_402
tbg2016_403
tbg2016_404
tbg2016_405
tbg2016_406
tbg2016_407

Zdjęcia: Andrzej Chorodecki                                                                                                   Autor tekstu: Bronisław Zimny

 

Pozdrowienia z Albanii

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Na ścianie siedziby Tarnobrzeskiego Koła SEiRP zawisła kolejna fotografia, upamiętniająca wrześniową-2016 rok, kilkunastodniową turystyczną wycieczkę, tym razem do kraju usytuowanego na południu Europy. Uczestniczyło w niej 54 osoby, członków SEiRP wraz z członkami ich rodzin.

Zorganizował ją Zarząd Koła, realizując jeden z punktów programu uchwały zebrania sprawozdawczo-wyborczego organizacji, uściślony później z woli osób zainteresowanych kierunkiem wycieczki. W jego wyborze pomogła oferta miejscowego biura turystycznego GROM-TUR, sugerująca uroki Albanii, a jednocześnie kraju gdzie medialny strach przed zamachami nie budzi lęku turystów.

tarnobrzeg albania 2016


Autokarowa podróż z uwagi na odległość odbyła się w obu kierunkach dwoma etapami, co uczyniło ją dodatkowo poznawczą i atrakcyjniejszą. Rozpoczęła się wczesnym rankiem i przez Słowację zakończyła swój pierwszy odcinek w miejscowości Ngykanizsa (Węgry).
Następnego dnia kierując się przez Chorwację, Czarnogórę Bośnię i Hercegowinę turyści przybyli do celu podróży miasta Shengjin (Albania). Tu zamieszkali w uroczym czterogwiazdkowym hotelu "Prezident", który oprócz zasadniczej funkcji wygodnego bytowania gości był miejscem relaksu oraz punktem wyjściowym wycieczek do różnych okolicznych miejscowości. Hotelowa baza wypoczynkowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu to przede wszystkim piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do zbiornika wodnego, sprzęt pływający, plażowy, zapewniający wysoki standard wypoczynku z czego turyści obficie korzystali,
Wycieczki do Tirany, Lezhy, innych miejscowości dostarczyły o nich wiedzy, wielorakich wrażeń, przybliżając zwiedzającym mniej znane tego górskiego i nad morskiego państwa, jego wartości historyczne w tym średniowieczną sztukę. Godna podziwu jest malownicza przyroda. Mnogość zabytkowych budowli w tym pozostałości sprzed naszej ery, szczególnie zasługują na ich poznanie. Troskliwa, głęboko zakorzeniona jest wielowiekowa pamięć Albańczyków o przeszłości własnego kraju i jego bohaterach. Potwierdza to chociażby przykład historycznej, wręcz kultowej postaci jaką jest Skaderberg, przywódca i wojownik bohatersko walczący z Turecką potęgą. Można ten wątek poznać w Tirańskim muzeum.
W Lezhe natomiast miejscu pochówku bohatera, poznajemy go głębiej w kultowym mauzoleum. Zainteresowanie budzi także zarówno Tirańskie muzeum etnograficzne jak i współczesny bazar, pełen wyrobów lokalnego rękodzieła i pamiątek. Uwagę w Tiranie- zwłaszcza osób z zewnątrz zwraca mnóstwo kolorowych budynków mieszkalnych, które bardzo mocno kontrastują z szarością blokowisk wzniesionych nieco wcześniej.
Turyści emeryci a jednocześnie członkowie IPA chcąc przybliżyć wiedzę o kolegach, rozmawiali przy pomocy tłumacza z funkcjonariuszami jednej z jednostek policyjnych w Shengjin o ich aktualnych warunkach służby oraz o ich kolegach emerytach. Obraz jaki wyłonił się z tej rozmowy w odniesieniu do drugiego tematu to był on raczej mglisty, natomiast tamtejsze warunki służby zwłaszcza w zakresie zaspokojenia potrzeb logistycznych wymagają jakościowo i ilościowo przyspieszenia w stosunku do Polskich.
Powracający do rodzin i swojego środowiska emeryci wieźli ze sobą znaczący bagaż wspomnień, wrażeń, refleksji, których nie sposób wymienić. Będą im przydatne - twierdzono - w dalszym układaniu relacji między ludzkich. Wyłaniało się również pytanie dla czego o całym naturalnym oraz zbudowanym przez człowieka Albańskim bogactwie turystyczno-wypoczynkowym tak mało wiemy z mediów oraz od profesjonalnych organizatorów podróżowania.

albania2016_397
albania2016_398
albania2016_399
albania2016_400
albania2016_401
albania2016_402
albania2016_403
albania2016_404
albania2016_405

Tekst: Bronisław Zimny na podstawie relacji kierownika grupy wycieczkowej Wiesława Wolaka
Zdjęcia: Andrzej Chorodecki, Robert Góralski, Wiesław Wolak

 

Bieszczadzka złota polska jesień w objęciach lubaczowskich emerytów

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W dniach 09.10.2016 r. do 11.10.2016 r. czterdziestu emerytów z Koła SEiRP w Lubaczowie wybrało się na wycieczkę autokarową w Bieszczady celem, której było podziwianie pięknej bieszczadzkiej polskiej jesieni. Za bazę wypadowa tym razem służył piękny hotel "EwKa" w Myczkowie wraz z przemiła obsługą. Organizatorzy wycieczki wraz z przewodnikiem Panem Stanisławem Orłowskim opracowali program, który zadowolił najbardziej wymagające gusty.

Pierwszy dzień był bardzo napięty i zwiedzanie Bieszczad rozpoczęto od przejazdu po małej i dużej obwodnicy w Bieszczadzkim Parku Narodowym i jego otulinie, zwiedzając większość atrakcji turystycznych. Przejeżdżając widokowym odcinkiem małej obwodnicy przez Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu - Przełęcz w Paśmie Ostrego / panorama na Połoniny/ - Polanę - Chrewt, przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o walorach turystycznych tych terenów, zachodzących przemianach społecznych i wydarzeniach historycznych, jakie dotknęło te teren na przestrzeni ostatniego wieku. Sprzyjająca pogoda pozwoliła z parkingu widokowego podziwiać piękno Lutowisk i panoramę Wysokich Bieszczad.
W Stuposianach atrakcją były żubry, w Mucznem - Centrum Promocji Leśnictwa wraz z wystawą spreparowanych zwierząt wolno żyjących. Pokonując dużą obwodnicę przez górne partie Bieszczad do Wołosatego w oddali widoczne były ośnieżone szczyty Tarnicy, Połoniny Caryńskiej. Uczestnicy wycieczki bardzo sprawnie uporali się z trasą odkrytym odcinkiem częściowo ośnieżonej drogi z pięknymi widokami na najwyższe połoniny Bieszczadzkiego Parku Narodowego do schroniska PTTK pod Małą Rawką / 930 m/. Kierując się w drogę do Myczkowa u podnóża Połoniny Wetlińskiej / Przełęcz Wyżna 872m/, przez dolinę Solniki / Przełęcz Przysłup 651m/, Cisnę dotarliśmy do Jabłonek, gdzie przy pomniku gen. Karola Świerczewskiego Pan Stanisław przedstawił, po ostatnim odtajnieniu akt, aktualne informacje na temat finansowania i działania w latach powojennych band UPA i okoliczności śmierci Generała "Waltera".

Drugi dzień wycieczki rozpoczęto rejsem widokowym statkiem spacerowym "Tramp" po jeziorze Solińskim, a następnie spacer z przewodnikiem po zaporach wodnych w Solinie i Myczkowcach. Kolejnym obiektem do którego udali się uczestnicy wycieczki do Ogród Biblijny w OWR "Caritas" w Myczkowcach, trzeci w Polsce a zarazem największy o pow. 0,88 ha przedstawiający Dzieje Zbawienia z kompozycją 150 gatunków roślin śródziemnomorskich. Natomiast w Centrum Kultury Ekumenicznej zapoznano się z miniaturami wykonanymi w skali 1: 25, 160 karpackimi drewnianymi świątyniami z obszarów przygranicznych Polski, Słowacji i Ukrainy. W trzecim dniu głównym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta Sanok wraz ze skansenem, a na zakończenie wycieczki jej uczestnicy udali się na degustację win gronowych do winiarni Janusza Jarosza.
Podczas przemieszczania się po Bieszczadach zwiedzano wiele obiektów sakralnych, w tym cerkiew Bajkowską w Smolinku / 1791 r./ zabytek UNESCO, oraz najstarszy w Bieszczadach kościółek z 1608 r. z polichromią wnętrza w Górzance - kościółek, w którym proboszcz nie pobiera żadnych opłat za usługi duszpasterskie tj. udzielenie ślubu, za pogrzeby, nie zbiera tacy podczas odprawianych nabożeństw. Finansami zajmuje się rada parafialna. Proboszcz utrzymuje się z prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego. Jako, że nie spożywa alkoholu nie może liczyć na pomoc miejscowych górali.

zdj01
zdj02
zdj03
zdj04
zdj05
zdj06
zdj07
zdj08
zdj09
zdj10


Polską złotą jesień wycieczkowicze pozostawili w Bieszczadach, sprzyjająca aura z tarasów widokowych podkreślała kolorystykę drzew liściastych, wkomponowanych w panoramę gór bieszczadzkich, co na niektórych będzie to bodziec, aby tam powrócić kolejny raz...

Autor: Marek Kisz

 

Pamięć poległych i zmarłych żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W dniu 2 listopada 2016 roku w kościele garnizonowym w Rzeszowie odprawione zostało nabożeństwo z okazji Dnia Wszystkich Świętych poświęcone pamięci poległych na służbie i zmarłych żołnierzy, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych przedstawicieli służb mundurowych.

Nabożeństwo odbyło się z inicjatywy dowództwa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Liturgii przewodniczył kapelan garnizonu w Rzeszowie ppłk ks.Władysław Kozicki w asyście księży kapelanów służb mundurowych a w tym też kapelan Policji ks.Marek Buchman.

hold poleglym 01

 W nabożeństwie brali udział dowódcy jednostek wojskowych z Rzeszowa oraz kadra kierownicza Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i Policji na czele z Komendantem Wojewódzkim nadinsp. dr Krzysztofem Pobutą i Komendantem Miejskim Policji w Rzeszowie insp.Bogusławem Kanią.
Ponadto we mszy uczestniczyli przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z prezesem Zarządu Wojewódzkiego płk dypl. w st.spocz.Józefem Mroczka oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w osobach: Wiktor Kowal -  prezes Zarządu Wojewódzkiego, Irena Kozak - skarbnik tego zarządu, Jadwiga Michalczyk - prezes koła w Rzeszowie i Franciszek Rybczyński - przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej.

hold poleglym 02

Po mszy zebrani pod kościołem uczestnicy nabożeństwa brali udział w dalszej uroczystości odbytej zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wysłuchali odegranego hymnu państwowego i apelu poległych, złożone zostały pod tablicami na ścianie muru kościoła poświęconym udziałowi jednostek wojskowych Rzeszowa w walkach o wyzwolenie Ojczyzny - wieniec od służb mundurowych złożony przez generała dr Krzysztofa Pobutę oraz wiązanka kwiatów od Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych na szarfach, której napisano:
" W hołdzie poległym na służbie i zmarłym policjantom i żołnierzom - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych ".

Autor: Bogusław Trzpit

Zdjęcia: za zgodą Zespołu Prasowego KWP Rzeszów